Фінські націоналісти висунули територіальні претензії до Росії – Експансія
Експансія

Фінські націоналісти висунули територіальні претензії до Росії

Генрі Гаутамякі (Henri Hautamäki) – один з лідерів організації “Фінська молодь” (Perussuomalaiset Nuoret), яка являється молодіжним крилом націоналістичної партії “Істинні фіни”. 17 листопада він виклав в Твіттері пост, в якому озвучив територіальні претензії до Російської Федерації. За його словами, на своїй осінній конференції організація запропонувала ініціювати повернення фінських земель.

“Фінляндія повинна офіційно вимагати повернення територій (в тому числі Карелії), які відійшли до Росії після Другої світової війни, щоб повернутись до кордонів 1939 року.” – пише він.

На прикріпленій карті видно, про які регіони йде мова – райони Петсамо і Салла, які сьогодні є частинами Мурманської області, а також райони власне Карелії – колишньої частини Фінляндії, яка сьогодні в Росії має статус республіки. Ці землі були передані СССР за результатами Паризької мирної угоди. На думку фінських націоналістів, це було помилкою.

На сайті організації заявляють, що “держава Фінляндія повинна розпочати переговори з Росією з цього питання і вимагати справедливості”. У випадку, якщо Росія відмовиться, фінські націоналісти закликають очікувати потрібного моменту:

“Росія – нестабільна держава, і, як тільки зміниться світова політична ситуація – відкриється нове вікно можливостей” – сказано в заяві.

“Фінська молодь” біля пам’ятника Маннергейму, на відзначенні 100-ліття звільнення міста Тампере від більшовиків.

Заява “Фінської молоді” спричинила чергові дебати на тему, яку в Фінляндії називають “Карельське питання”, або ширше – “дебати про повернення втрачених територій” (luovutettujen alueiden palautuskeskustelu). Мова іде про варіанти звільнення окупованих СССР фінських земель. Цього хоче, за різними даними, від 26 до 38 процентів населення Фінляндії, в першу чергу – колишні переселенці, націоналісти, і молодь.

На цей раз фінські праві чи не вперше пропонують перевести питання з теоретичних дискусій в цілком практичну площину дипломатичних заяв, вимог і переговорів. При цьому партія “Істинні фіни”, чиєю молодіжкою є “Фінська молодь” – парламентська політична сила, з досвідом участі в безспосередній владі в країні.

Читайте також: Безпечна, щаслива та вільна: чи є у Фінляндії всі відповіді?

Карелія

Карелія – республіка в складі Російської Федерації, територія якої була захоплена СССР під час “зимової війни” з Фінляндією. Близько 10 процентів населення складають карели, і близькі до них етнічні фіни. Решта – нащадки переселенців з Росії, України, Білорусі. Багато з них, тим не менше, теж вважають себе “карелами” – тут  присутня регіональна ідентичність на зразок “уральців”, “сибіряків” тощо.  Жителів Карелії об’єднує регіональний патріотизм, замішаний на основі любові до свого краю, бажанні жити, як в сусідній Фінляндії, а також традиційної для російських регіонів ненависті до Москви.

Проте наразі карельська ідентичність в сучасній Російській Федерації жорстко придушується. Так, статті на зразок “Петиція карельського народу” або лозунг “Карелія – карелам!” офіційно внесено в список екстремістських матеріалів. А кілька років тому під суд пішов місцевий депутат Владімір Заваркін – на одному з мітингів він запропонував провести в Карелії референдум, після чого на нього завели справу за статею “екстремізм”.

Істинні фіни

“Істинні фіни” – націоналістична фінська партія, яка виступає з класичних для Європи правих позицій – критика Євросоюзу, обмеження масової міграції, заперечення одностатевих шлюбів, розвиток національної ідентичності та культури, підтримка сім’ї.

В 2015 партія набрала майже 18% відсотків на виборах, стала третьою силою в країні, і ввійшла в правлячу коаліцію (лідер партії очолив Міністерство зовнішніх справ). Згодом політична сила пережила розкол і перейшла в опозицію. На крайніх президентських виборах 2018 року кандидат від “Істинних фінів” зайняв третє місце.

Підписуйтесь на нас в Телеграмі - https://t.me/expansia

Коментувати