Як генерал Франко пробудив праву Іспанію – за півстоліття після своєї смерті – Експансія
Експансія

Як генерал Франко пробудив праву Іспанію – за півстоліття після своєї смерті

До недавнього часу Іспанія була єдиною європейською країною, яку оминув так званий “правий поворот”. Тут не було сильних націоналістичних партій, причина – в минулому цієї держави, адже до 1975 року тут панував режим правого генерала Франциско Франко. Після його смерті в країні десятиліттями домінували ліві сили, проте за останній рік все змінилось.

Ще у 2007 році тодішній уряд лівих вирішив прийняти “Закон про історичну пам’ять” для повної “дефранкізації” Іспанії. Були знесені всі пам’ятники Франко, перейменована значна частина вулиць і площ, багато правих організацій і рухів попали під заборону.

Під реконструкцію повинна була попасти і Долина Полеглих – побудований за наказом Франко меморіальний комплекс на честь всіх загиблих в часи громадянської війни, як з одного, так і з іншого боку. Над Долиною здіймається високий Святий Хрест, в скелі видовбана базиліка, тут же знаходиться і могила Франко. За задумом уряду соціалістів тіло генерала повинне бути звідти перенесене, а сама Долина – перетворена в меморіал репресованих антифашистів. На чергових виборах ліві втратили більшість, і ця ідея була призабута.

Нова спроба

В 2018 соціалісти знову прийшли до влади. Їхній лідер Педро Санчес вирішив зробити яскравий політичний крок, щоб продемонструвати рішучість своєї партії. Він заявив про намір в найкоротший термін перенести останки Франко, а також радикально перетворити саму Долину Полеглих. Зокрема, знести хрест і базиліку, і перетворити Долину в “антифашистський монумент”.

Праві сили в Іспанії практично подавлені, здавалось ніщо не завадить соціалістам в черговий раз показати свою силу. Планувались здійснити всі роботи в Долині за один місяць в червні, проте раптом щось пішло не так.

Перший спротив появився зі сторони сім’ї генерала. Вони навідріз відмовились давати дозвіл на перепоховання, а внук Франко порівняв дії соціалістів по знищенню історичного меморіалу з діями Ісламської держави. Перепоховати Франко попри заборону сім’ї було неможливо – це прирівнялось б до осквернення могили. Поки юристи думали, як вирішити цю проблему, процес почав затягуватись.

Справжньою несподіванкою для лівих став спонтанний громадський протест проти їхніх планів. В соцмережах і на вулицях почалась кампанія “El Valle no se toca!” – “Не чіпайте Долину!”. 2 липня відбулась акція за збереження Долини Полеглих, в ній взяли участь карлісти і фалангісти, активісти фонду Франсиско Франко та інші християнські та патріотичні організації Іспанії. Про акцію написали в великих ЗМІ, а хештег #ElValleNoSeToca увійшов в десятку Twitter.

А 15 липня противники перепоховання в зібрались вже в самій Долині Полеглих на масову акцію. Присутні виступали проти перенесення тіла Франко і проти знищення меморіалу. Люди салютували, співали франкістські пісні і розмахували національними прапорами.

На той час соціалісти проводили через парламент спеціальний закон, який б дозволив перепоховати Франко попри заборону сім’ї. Паралельно справу взявся розглядати суд. Стало зрозуміло, що для вирішення всіх юридичних нюансів потрібний час, і був оголошений новий термін перепоховання – до кінця літа .

Тим часом число відвідувачів Долини зросло в рази – іспанці приїжджали подивитись на меморіал, який можливо скоро перестане існувати. За місяць Долину Полеглих і могилу Франко відвідало вдвічі більше людей, ніж попереднього року. Вперше на вхід в меморіальний комплекс почали виникати черги.

Тим часом сім’я генерала зробила красивий хідв офіційній відповіді вони заявили, що у випадку перепоховання Франко вони хочуть перенести його останки… в собор Альмудена в самому серці Мадрида, де члени сім’ї мають свій склеп.

Ця заява викликала в лівих справжній шок! Адже неможливо заборонити членам сім’ї самим вибрати місце для перепоховання.

І виходить, що десятиліттями ліві боролись за те, щоб останки Франко перенесли з Долини Полеглих в самий центр Мадрида.

При цьому, згідно закону, його мали б перепоховати з військовими почестями і караулом. Здавалось б легка ідеологічна перемога лівих грозилась обернутись гучною поразкою перед лицем померлого генерала і групи його прихильників. Це могло б означати кінець для лівого уряду.  В паніці соціалісти, відомі своїми антицерковними ініціативами, поїхали в самий Ватикан, просити католицьку церкву заборонити перепоховання в соборі, але і це не допомогло.

Тоді соціалісти вирішили спішно прийняти ще один новий закон щоб не дати поховати генерала в соборі Альмудена. Цей закон передбачає заборону на доступ до могили Франко, а також заборону на вираження йому публічної підтримки. За порушення – санкції і штрафи, конфіскація майна.

Дії соціалістів стали схожі на істерику. Тим часом кампанія проти знищення Долини Полеглих ширилась, до неї нарешті почали підключатись несміливі праві політики, які відчули народну підтримку. Тисячі людей продовжували їздити до могили Франко, і черги там стали звичною справою. Всього за кілька днів іспанці зібрали кількадесят тисяч підписів, також на захист Долини написали відкритий лист група колишніх іспанських воєнних – серед них адмірал, 29 генералів, 105 полковників і інші офіцери. А активісти Руху за Іспанію створили чергування для охорони комплексу, щоб не дати таємно ексгумувати Франко.

Права Іспанія

На фоні скандалу буквально за кілька місяців позиції правих в Іспанії значно укріпились. Так, головою помірної правоцентристської Народної партії став молодий націоналіст Пабло Касадо, який активно виступав проти планів соціалістів знищити Долину. Як передбачається, він розверне партію на більш консервативні позиції.

А у жовтні в Мадриді відбувся багатотисячний з’їзд молодої іспанської націоналістичної партії Vox, очевидно, що вони теж виступили проти знищення комплексу.

З’їзд іспанської націоналістичної партії “Vox” в Мадриді

Невідомо, чим закінчиться ця історія, але вже зрозуміло – генерал Франко здобув велику моральну перемогу перед владою лівих. Соціалісти хотіли продемонструвати свою силу, спекулюючи на історичній тематиці, а в результаті привернули увагу мільйонів іспанців до своєї історичної спадщини і пробудили в них відчуття національної ідентичності.

Молитва біля могили генерала Франко в річницю його смерті

Наразі сім’я Франко подала апеляцію на чергові рішення уряду, і очікується довга судова тяганина. Тим часом, 2 грудня іспанські націоналісти вперше за 40 років попали в регіональний парламент в Андалузії, де нова партія Vox набрала зразу 10 процентів. Разом з правоцентристами вони отримали більшість, і ліві втрачають владу в цьому регіоні – не виключено, що на наступних виборах вони втратять її і по всій Іспанії.

 

Підписуйтесь на нас в Телеграмі - https://t.me/expansia

Коментувати