Естонські націоналісти посилюють позиції – Експансія
Експансія

Естонські націоналісти посилюють позиції

3 березня в Естонії пройшли парламентські вибори. На них перемогу отримала правоцентристська Партія Реформ, друге місце зайняла помірно проросійська партія “Центр”. А на третьому місці опинились націоналісти з Естонської консервативної народної партії (EKRE).

Дорога ультраправих до парламенту була стрімкою – до попередніх виборів про них взагалі ніхто не говорив, в 2015 році вони з нуля отримали зразу 8,1%, а на цих виборах подвоїли свій результат і отримали 17,8% і 19 мандатів зі 101.

При цьому справжньою несподіванкою стало те, що націоналісти отримали феноменальні 43,7% голосів тих естонців, які голосували за кордоном. Громадяни Естонії, які проживають в Великобританії, Швеції, Фінляндії, вирішили віддати свої голоси за ультраправих.

Партія EKRE виступає проти одностатевих шлюбів і масової міграції, за підтримку сімейних і християнських цінностей, проти посилення ролі Брюсселю в Євросоюзі. За словами лідера партії Мартіна Хельме, ці ідеї підтримують 60-80% естонців, а консерватори всього лиш представляють їхні інтереси.

Партія, чия підтримка серед населення зростає, веде активну роботу з виборцями на вулицях і в інтернеті (до слова, чверть естонців на цих виборах голосували онлайн). “Естонці скоріш консервативні і націоналістичні. В Естонії ці слова мають позитивне значення” – заявив Мартін Хельме в інтерв’ю ВВС.

Що цікаво, в плані масової міграції естонські націоналісти виступають не лише проти мусульман, а і проти російськомовних, в тому числі з України. Це і не дивно – Естонія країна з невеликим населенням (1,3 мільйони), і збільшення кількості російськомовних збільшує демографічний і політичний дисбаланс в суспільстві.

Читайте також: Естонія готується до війни з Росією: “Ми будемо стріляти з кожного кутка”

Антиросійська позиція естонських ультраправих – це окрема тема. В той час, як правоцентристи з Партії Реформ обіцяють заборонити в країні шкільну і дошкільну освіту на російській мові, націоналісти з EKRE ідуть ще далі, і вимагають закрити всі російські канали, позбавити “негромадян” права голосу, а також позбавляти громадянства і виселяти з країни тих натуралізованих росіян, які дозволяють собі робити випади в сторону Естонії.

Крім того, естонські націоналісти висувають територіальні претензії до Росії: вони хочуть відмінити договір про кордон з РФ, і вимагають повернути окуповані території (Печорський район Псковської області, і землі в районі міста Нарва), а також виплатити репарації за часи радянської окупації.

Читайте також: Фінські націоналісти висунули територіальні претензії до Росії

Своїми орієнтирами EKRE в внутрішній і зовнішній політиці бачить Польщу і Угорщину. У цьому парламенті консерватори швидше за все не попадуть в коаліцію, але зате зможуть закріпити свій успіх на виборах до Європарламенту в травні цього року.

Ймовірно, в парламенті ЄС естонські ультраправі захочуть приєднатись до великої фракції євроскептиків і консерваторів, яка зараз перебуває в процесі створення. В такому випадку вони, разом з поляками і угорцями, зможуть врівноважувати проросійські позиції ультраправих з країн Західної Європи.

Читайте також: “Сірий кардинал” американських правих планує перемогти в Європі

Також, на відміну від західних правих, EKRE позитивно відноситься до НАТО, і пропонує поглиблювати військову співпрацю з США.

Етнофутуризм

Естонські націоналісти розвивають свій новий напрямок в правій філософії  – етнофутуризм. Ця концепція зародилась в середовищі естонської творчої інтелігенції на рубежі 80-90 років, і описувала бачення футуристичного майбутнього світу в поєднанні з етнічною ідентичністю – щоб зберегти естонську культуру в часи радянської влади.

Сьогодні естонські ультраправі переосмислюють ідеї етнофутуризму, зміщуючи його з поля культури в поле політики, і підлаштовуючи під сьогоднішні реалії – домінування ідей мультикультуралізму і відмови від національної ідентичності в Європі.

В 2017 році члени молодіжної організації партії EKRE провели в Талліні конференцію EtnoFutur, на якій були присутні доповідачі з різних країн Європи.

Докладніше про етнофутуризм ми розкажемо в наступних статтях.

Підписуйтесь на нас в Телеграмі - https://t.me/expansia

Коментувати