ПІДСУМКИ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ВИБОРІВ

26 травня завершились вибори до Європарламенту - основного законодавчого органу об'єднаної Європи, в якому 751 депутатів представляють понад 512 мільйонів жителів 28 країн-членів. Цьогорічна політична гонка відзначилась важливими особливостями.

- Висока явка виборців. Протягом кількох десятиліть явка неухильно знижувалась, і коливалась в районі 40%. Проте на цих виборах вона різко підскочила до 51%. Це, на думку оглядачів, свідчить про відновлений інтерес європейців до великої політики.

- Поляризація виборців. Вперше за 40 років право- і лівоцентристи не зможуть створити самостійну більшість. Дві найбільші центристські сили втратили підтримку, натомість їх набрали партії з більш рішучими гаслами і програмами. Це явно говорить про назріваючу потребу змін, яку відчувають європейці.

- Успіх націоналістів. Ультраправі і євроскептики будуть представлені найбільшою кількістю депутатів за всю історію (сумарно близько 25% членів Європарламенту). Праві партії зайняли перші місця у Франції, Італії, Британії, Польщі, Угорщині, і навіть в деяких регіонах східної Німеччини. Основною темою, яка їх об'єднує, є питання масової міграції і національного суверенітету. Проте серед правих партій існують і розбіжності, зокрема щодо Росії.

- "Позеленіння" червоних. Ліві партії теж дещо покращили свій результат, підібравши розчарований електорат соціал-демократів. Характерною особливістю цих виборів став відхід лівих від традиційних соціальних питань, і фокусування на екологічній повістці. Це, до слова, дозволило їм залучити голоси молоді.

Проте цікаво, що однією з причин цього переформатування стало успішне перехоплення націоналістичими партіями соціальних гасел. Це призвело до парадоксального перетікання виборців від ультралівих до ультраправих партій. Не виключено, що в майбутньому націоналісти захочуть провернути такий ж трюк і в екологічній тематиці.

ПОЛІТИЧНИЙ СПЕКТР НОВОГО ЄВРОПАРЛАМЕНТУ

ЛІВИЙ ФЛАНГ
- Ультраліві "Європейські об'єднані ліві" - 39 депутатів - об'єднання соціалістів і комуністів, в тому числі відверто проросійських (наприклад, німецька "Die Linke");
- "Зелені" - 69 депутатів - об'єднання лівих на основі німецьких, французких і британських "зелених" партій.

ЦЕНТР
- "Альянс лібералів і демократів" - 107 депутатів - проєвропейська фракція, в основі якої партія Макрона.
- Лівоцентристська "Соціал-демократична партія" - 149 депутатів.
- Правоцентристська "Європейська народна партія" - 177 депутатів - фракція на основі партії Меркель. До слова, з неї можуть виключити угорську партію "Фідес" Віктора Орбана (13 депутатів), який дрейфує в сторону націоналістів.

ПРАВИЙ ФЛАНГ
- "Європейські консерватори і реформатори" - 62 депутати - об'єднання на основі польскої партії "Право і справедливість" Качинського, а також націоналістичних партій "Брати Італії" і "Шведські демократи".
- Євроскептики "Європа за свободу і пряму демократіюю" - 54 депутати - в основі британська "Партія Брексіту", італійський "Рух 5 зірок", а також "Альтернатива для Німеччини".
- Ультраправі "Європа націй і свобод" - 58 депутатів, основу яких складають французи з партії Марін Ле Пен, і італійська "Ліга" Сальвіні. Також сюди ж входить Австрійська партія Свободи. Очікується, що це буде найбільш проросійська фракція.

Основу правлячої коаліції сформують, як передбачається, партії Меркель, Макрона, і соціал-демократи. Проте права і ліва опозиція буде мати більший вплив на всі процеси всередині парламенту. Він стане більш фрагментованим, а європейська політика стане більш гострою і динамічною.

Ймовірно, главою Єврокомісії може стати німецький політик Манфред Вебер. Він відзначився своєю критикою Росії, і обіцяє зробити все можливе для зупинки Північного потоку-2.

https://expansia.com.ua/2019/05/6259